GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Rusya Ukrayna Savaşı Sonrası Dış Ticaret Düzenlemeleri- Cahit Soysal

Rusya Ukrayna Savaşı Sonrası Dış Ticaret Düzenlemeleri- Cahit Soysal


Cahit Soysal

Rusya Ukrayna Savaşı Sonrası Dış Ticaret Düzenlemeleri

7 Aralık 2022, Çarşamba, 20:00-22:00, ZOOM Online Platformu

Eğitim İçeriği:

  • Rusya-Ukrayna Savaşı
  • Batı Dünyasında Rusya’ya Karşı Alınan Önlemler
  • Rusya’nın Savaş Sonrası Dış Ticaret Düzenlemeleri
  • Türkiye’nin Savaş Sonrası Dış Ticaret Düzenlemeleri

 

Eğitmen Özgeçmişi-Cahit Soysal:

Hüseyin Cahit Soysal, 1954 yılında Hakkari’de bir PTT memurunun çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise tahsilini Ankara’da tamamlamış; daha sonra devam ettiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1977 yılında mezun olmuştur.

 

1978’de Gümrük ve Tekel Bakanlığı Müfettiş Yardımcısı olarak başladığı kamu görevinde sırasıyla, Gümrük Başmüfettişi, Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Gümrük Müsteşarlığı Modernizasyon Projesi Birim Başkanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2000 yılında vekaleten yürüttüğü Gümrükler Genel Müdürlüğü görevine 2001 yılının başında asaleten atanmıştır.

 

Soysal, kamuda görev yaptığı süre içinde, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında sağlanan Gümrük Birliği sürecinde önemli sorumluluklar üstlenmiş; AB gümrük mevzuatına uyum amacıyla yürürlüğe sokulan 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nu hazırlıklarına önemli katkı sağlamış, gümrük idarelerinin modernizasyonu çalışmalarını realize etmiştir. Bu nedenle, Dünya Gümrük Örgütü tarafından ‘altın madalya’ ile ödüllendirilmiştir.

 

09.09.2002 tarihinde kendi isteği ile kamu görevinden çekilen Soysal, 2002-2005 yılları arasında Uluslararası Nakliyeciler Derneği İcra Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Cahit Soysal bu dönemde birçok ulusal veya uluslararası toplantıya sektör temsilcisi olarak katılmıştır. Soysal’ın görev süresi içinde Uluslararası Nakliyeciler Derneği, KALDER tarafından 2004 yılında düzenlenen yarışmada Sivil Toplum Örgütleri kategorisinde Türkiye’de ilk kez ‘Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü kazanmıştır.

 

Soysal, UND’deki başdanışmanlık görevinin yanı sıra, 2005-2019 yılları arasında bir YGM şirketi ile bir danışmanlık şirketinde, şirket ortağı ve genel müdür olarak görev yapmıştır. 2020 yılı başından itibaren ÜNSPED Gümrük Müşavirliği ve Lojistik Hizmetler A.Ş. ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

  1. Cahit Soysal, İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu’nda 8 yıl ‘Lojistik Hukuku’ dersi vermiştir. Halen Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

 

Evli ve iki çocuk babası olan Soysal’ın çeşitli gazete ve dergilerde yüzlerce makalesi yayımlanmıştır. Soysal’ın ‘Lojistik Hukuku’ adlı ve müşterek hazırlanmış ‘Bir Bilge Kişi’ adlı kitabı ile ‘Dış Ticaret Deyimleri Sözlüğü’ adlı bir yayını bulunmaktadır. Soysal, yayımlandığı yedi yıl boyunca ‘Transport’ dergisinde köşe yazarlığı yapmıştır. Halen ‘Yeşil Lojistikçiler’ internet gazetesinde köşe yazarıdır.