GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Karbon Ayak İzinde Güncel Gelişmeler- Okay Kayhanlı

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Karbon Ayak İzinde Güncel Gelişmeler- Okay Kayhanlı


Okay Kayhanlı

Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Karbon Ayak İzinde Güncel Gelişmeler

1 Aralık 2022, Perşembe, 14:00-17:00, ZOOM Online Platformu

Eğitim İçeriği:

 

  • Paris Anlaşması ve Yeşil Mutabakat İlişkisi
  • Kanun Gelişimi, Kapsamı, Hedefi
  • Fit For 55 Paketi İçeriği
  • Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (CBAM) Kapsamı
  • CBAM Uygulama ve Geçiş Süreci
  • Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ile ISO 14064-1 Kurumsal Karbon Ayak İzi İlişkisi
  • Ülkemiz Açısından Riskler ve Fırsatlar
  • Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması kapsamına girmeyen tesislerin durumu
  • ISO 50001:2018 Enerji Yönetimi ve Yeşil Mutabakat ilişkisi
  • Soru ve Cevaplar


Eğitmen Özgeçmişi- Okay Kayhanlı:

 

Okay Kayhanlı 1994 Yılında Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatının ilk yıllarını doğup büyüdüğü yer olan Adana’da tekstil sektöründe geçirdi. 2000’li yıllarda Ankara’da Kalite Merkezi Ltd. Şti. bünyesinde Yönetim Sistemi Danışmanı olarak çalışmaya başlayan Okay Kayhanlı 10 Yıl boyunca birçok sektörde Kalite, Çevre, İş sağlığı Güvenliği, Enerji Yönetimi gibi alanlarda danışmanlık ve eğitim hizmeti verdi. Bu süreç boyunca ulusal ve uluslararası akreditasyona sahip birçok belgelendirme kuruluşunda 1.000 ‘in üzerinde belgelendirme denetimine katıldı.

2010 yılında Yönetim Sistemleri konusunda birçok özel kuruluşta çalışmış olan eşi Esra Kayhanlı ile lisanslı çevre danışmanlık, lisanslı ortak sağlık güvenlik birimi hizmeti veren Çev-ka Danışmanlık ile TÜRKAK akrediteli İş Hijyeni Laboratuvarı olan Güventest’i kurdu. 2010 – 2013 Yılları arasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Yeşil Havalimanı Projesi kapsamında ulusal havacılık sektörünün %95 gibi büyük bir kesimine Çev-ka Danışmanlık adına Yeşil Havalimanı danışmanlığı ve ISO 14064-1 kapsamında Karbon Ayak İzi Hesaplaması hizmeti verdi.

2013 Yılından itibaren belgelendirme sektörüne tekrar dönerek 2013-2015 yılları arasında bazı yurtdışı belgelendirme kuruluşlarının Türkiye Temsilciliği’ni yürüttü. 2015 yılda ise eski adı GLOBAL Belgelendirme olan QSI Belgelendirme’nin tüm hisselerini satın aldı.

Halen QSI Belgelendirme bünyesinde Genel Müdür olarak görev alan Okay Kayhanlı aynı zamanda ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001, ISO 45001, ISO 50001 standartlarında baş denetçi ve eğitmen olarak görev almakla birlikte Sera Gazı Doğrulama konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Baş Doğrulayıcı olarak da yetkilendirilmiştir.