GÜNEYDOĞU ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ

Türkiye Lojistik Portalı Hk.

Türkiye Lojistik Portalı Hk.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) alınan bir yazıda, tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi sürecinin küresel ticarette örneğine az rastlanan gelişmeleri ortaya çıkarmakta olduğu, özellikle de lojistik hatlarında yaşanan konteyner krizi ve navlun fiyatlarındaki yükselişlerin ihracatçı firmaları etkilemeye devam ettiği belirtilmektedir.
Yazıda devamla, bu dönemde yaşanan sıkıntıların etkilerini hafifletmek adına TİM’in, ihracatçı firmalar ile lojistik sektörünü bir araya getirmek üzere Türkiye Lojistik Portalını hayata geçirmiş bulunduğu ifade edilmiştir.
İhracatçı Birlikleri e-birlik sistemi üzerinden doğrulanmış ihracatçılar ile lojistik firmalarının üye olabileceği ve birbirleri ile iletişime geçebileceği Türkiye Lojistik Portalı’nın; kara, hava, deniz ve tren yollarında en uygun yükü, en uygun sürede, en uygun araçla ve en uygun maliyetle taşınmasını sağlamak ve bu çerçevede küresel lojistik sorununa ulusal bir çözüm getirmek amacını taşıdığı ifade edilmektedir.
Ücretsiz olarak hizmet verecek olan Portal’a üye olan ihracatçılarımızın yurtdışına göndermeyi planladıkları yüklerine ait bilgileri sisteme girerek bir yük ilanı oluşturacağı belirtilmektedir. Yüklere ait gönderim tarihi, ağırlık, ebat, tercih edilen gönderim türü, varış noktası bilgileri gibi detaylı tanımlar ile taşımacılık sektörü temsilcilerinin beklediği detaylı soruların baştan cevaplanmış olacağı ifade edilmiştir.
Lojistik firması yetkilisinin bu yük ilanları arasında filtreleme yaparak kendi hat ve programlarına uygun yükü bulacağı ve taşımak istediği yük için ilan sahipleri ile irtibat kurma talebinde bulunacağı ifade edilmiştir. Yük sahibi ihracatçının e-posta yolu ile bilgilendirilmesini veya portalda kendisine yapılan iletişim taleplerini görüntüleyebileceği belirtilmiştir. Onaylanan iletişim talepleri ile lojistik sektör yetkililerinin yük sahibi firmaların iletişim bilgilerine erişebileceği bildirilmiştir. Böylece bir araya gelen iki sektör temsilcisinin aralarında anlaşarak yükün en uygun koşullarda taşınmasını sağlayacağı ifade edilmektedir.
Türkiye Lojistik Portalı’na https://turkiyelojistikportali.com/giris-yap  adresinden giriş yapılabilmekte olup bahse konu portalın kullanımına ilişkin bilgilendirici video gösterimine de https://www.youtube.com/watch?v=oSdAyYKmxlE  linkinden ulaşılabilmektedir.